Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Podziału funduszy inwestycyjnych można dokonywać bazując na różnych kryteriach. Jednym z najistotniejszych jest podział pod względem doboru lokat, czyli struktury aktywów funduszu. Rodzaj aktywów, w jakie inwestuje fundusz ma wpływ na oczekiwaną stopę zwrotu oraz poziom ryzyka inwestycyjnego.
Korzyści z oszczędzania w funduszach inwestycyjnych:
- Fundusz inwestycyjny jest najlepszą formą lokowania nadwyżek finansowych dla osób i firm, które nie dysponują czasem na indywidualne poszukiwanie najkorzystniejszych inwestycji bądź nie są ekspertami na rynku kapitałowym.
- Funduszem zarządzają doświadczeni doradcy inwestycyjni, którzy codziennie obserwują sytuację na rynku kapitałowym i dokonują transakcji.
- Zarządzanie połączonymi aktywami wielu Uczestników pozwala na negocjowanie warunków przy zakupie poszczególnych instrumentów finansowych (czyli kupowanie ich po niższej cenie, niż w przypadku inwestowania przez poszczególnych Uczestników oddzielnie), co przekłada się na wyższą rentowność inwestycji.
- Dzięki inwestowaniu znacznych kwot pieniędzy możliwy jest zakup papierów wartościowych dostępnych tylko dla dużych instytucji.
- Uczestnik ma pełną kontrolę nad swoimi inwestycjami, ponieważ wartość jednostki uczestnictwa jest codziennie publikowana w prasie i w internecie. W każdym momencie Uczestnik może wypłacić zgromadzone w funduszu pieniądze.
<- Powrót